wtorek, 30 maja 2017

Adoptuj psa

Mieliśmy dziś w naszej klasie niecodziennego gościa. Wspólnie z klasą 3c uczestniczyliśmy w spotkaniu z panem Tomem Justyniarskim, który jest autorem doskonale znanej uczniom książki pt. "Psie troski". Gość przyjechał do nas z własnym psem, wolontariuszkami Hotelu dla bezdomnych psów w Małej Wsi i Pestką- suczką z tego schroniska. Byli też dziennikarze z Gazety Wyborczej i tygodnika Angora. W spotkaniu uczestniczyła p. dyrektor Arleta Iwańska i p. wicedyrektor Katarzyna Krzeszewska.
Pomysł pana Justyniarskiego jest taki, aby 30 psów ze schroniska w Małej Wsi znalazło nowych właścicieli. Już dziś włączamy się do tej akcji i będziemy pisali ogłoszenia o pieskach, które potrzebują domu i miłości. Dzieci zgodnie stwierdziły, że psy w takim schronisku czują się samotne i nieszczęśliwe. Padło stwierdzenie "jak w więzieniu". Pomóżmy! Może ktoś z naszych znajomych, rodzin, sąsiadów ma wielkie serce i zechce zabrać do siebie któregoś z tych czworonogów.





















W sprawie adopcji informacji udzielą WOLONTARIUSZKI :

p. Aneta - 502 627 854 (pn-pt)
p. Małgosia - 692 411 285 (sob-nd)


Informacje o schronisku w Małej Wsi znajdziemy tu.

poniedziałek, 29 maja 2017

Ciekawy dzień

Dziś w naszej klasie odbyły się warsztaty podsumowujące ostatnie wycieczki. Wspólnie z klasą 3c byliśmy w ZOO w Płocku i w siedzibie Koła Łowieckiego w Białobrzegach. Spotkaliśmy się, aby omówić te ciekawe lekcje przyrody. Czytaliśmy swoje sprawozdania, opowiadaliśmy, co nam się podobało, co nowego dowiedzieliśmy się o przyrodzie i zwierzętach. Potem pisaliśmy samodzielnie odpowiedzi na pytania. Koledzy czytali krótkie fragmenty książki i zadawali pytania. Trzeba było bardzo uważnie słuchać. Niestety nie wszyscy to potrafią.







Tworzyliśmy też plakaty dla zaprzyjaźnionych szkół z projektu Całoroczna podróż z książką.
Podzieleni na cztery grupy pracowaliśmy bardzo solidnie.










Na koniec dnia grupa na zajęciach komputerowych tworzyła ciekawe prace. Link do tej stronki umieszczam po prawej stronie.






Gratulacje!. Jeśli ktoś nie widzi swojej pracy, to znaczy, że coś zrobił nie tak. Można to powtórzyć. Wchodzimy na stronę http://www.toonytool.com
Stronka jest angielska, ale działa bardzo intuicyjnie. Zapisujemy swój obrazek na komputerze (wciskamy Downloand), a następnie wysyłamy na mój adres.


czwartek, 25 maja 2017

Warsztaty... Dla Mamy

Klasa brała udział w warsztatach wspólnie z kolegami z II a. Dotyczyły one zasad i reguł postępowania oraz wartości. Uczniowie dobrze się bawili, ale czy coś z tego zapamiętają i zastosują? Ciekawe.






Robiliśmy też prezent niespodziankę dla Mamy. Jeszcze nie skończone, ale  już wygląda dobrze.



poniedziałek, 22 maja 2017

Wycieczka do Białobrzeg

Dwoje uczniów z naszej klasy, Aniela i Miłosz, bierze udział w projekcie MŁODY OBYWATEL. Są najmłodszymi uczestnikami, bo ich koledzy są z klas IVa, Va i VIb.
Młody Obywatel to ogólnopolski program realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Fundację BGK. Jego celem jest promowanie wiedzy na temat społeczności lokalnej oraz pokazanie sposobów, dzięki którym młodzi ludzie mogą aktywnie działać w swoim najbliższym otoczeniu. 


  Grupa na pierwszym spotkaniu wybrała ścieżkę działania zwaną Reportaż po sąsiedzku. Odbyło się już kilka spotkań roboczych i przygotowania do naszych reportaży idą bardzo sprawnie. Uczniowie zgłosili ok. 15 nazwisk ludzi, którzy wydali się im interesujący. Kryterium wyboru bohaterów do reportażu było poszukiwanie ludzi z pasją. Pasja to nie zawsze praca, chociaż dobrze, jeśli jedno z drugim są łączy lub uzupełnia.
Jedną z osób na naszej liście był p. Maciej Dolny, tata kolegi z klasy IIIc, który działa w Kole Łowieckim św. Huberta w Płocku. Dlatego wspólnie z klasą IIIc udaliśmy się do siedziby Koła w Białobrzegach, aby zobaczyć, czym zajmują się myśliwi.   Zostaliśmy bardzo miło przyjęci przez panów.


Naszymi gospodarzami byli:
Prezes Koła- p. Zenon Patera,
Łowczy- p. Maciej Dolny,
Podłowczy- p. Zdzisław Trzciński,
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej- p. Ziemowit Ławczyński.


P. Dolny zabrał nas do lasu. Zobaczyliśmy paśnik, do którego myśliwi, szczególnie zimą, dostarczają pożywienie zwierzętom. Żerują tu przede wszystkim jelenie, sarny, dziki. Obejrzenie takiego miejsca w plenerze sprawiło uczniom wiele frajdy. Lekcja przyrody w naturalnym środowisku to o wiele więcej niż nauka z podręcznikiem. Tata Mateusza pięknie tłumaczył uczniom różnicę miedzy sarną, jeleniem, łosiem. 
Potem poszliśmy na tzw. zwyżkę, czyli podest, z którego można obserwować zwierzęta w celu ich przeliczania.

Wracaliśmy leśna drogą. Tak wyprawa, gdy wokół śpiewają ptaki, szumią drzewa i pachnie konwalia, jest bardzo przyjemna. P. Dolny opowiedział nam legendę o świętym Hubercie, patronie myśliwych. Następnie chłopcy pomagali panu zamykać szlaban do lasu, gdzie stał nasz autobus.





Po powrocie do siedziby Koła Łowieckiego poznaliśmy psy, które są przyjaciółmi i pomocnikami myśliwych.



Następnie w środku budynku usiedliśmy wygodnie na ławkach, a panowie opowiadali o strojach i zwyczajach myśliwskich, a przede wszystkim zwierzętach.





Potem był czas na pieczone nad ogniskiem kiełbaski, soczki i słodkie rogaliki, za które bardzo dziękujemy panom z Koła Łowieckiego. Dostaliśmy też książeczki o myślistwie, które obiecujemy, że poczytamy w szkole.



Na koniec mieliśmy jeszcze trochę czasu na pobieganie i pobawienie się na świeżym powietrzu i niestety musieliśmy wracać do szkoły. Dziękujemy za miłe przyjęcie i obiecujemy, że jeszcze tu wrócimy.